The interior of the ThyssenKrupp Steel USA factory in Calvert, Alabama, is pictured in this undated handout photo. Germany's ThyssenKrupp has agreed to compensate buyers of its U.S. steel plant for any underperformance in the next few years to seal a long-awaited deal to be outlined later on November 29, 2013, two people familiar with the transaction said. REUTERS/ThyssenKrupp/Handout via Reuters (UNITED STATES - Tags: BUSINESS COMMODITIES INDUSTRIAL) ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. NO SALES. NO ARCHIVES.THIS PICTURE IS DISTRIBUTED EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS ORG XMIT: TOR109

فهرست مطالب

افزایش تقاضای مصرف برابر با رونق بازار آهن

با توجه به اخبار منتشر شده بازار ارز در روز قبل شاهد نوسان کاهشی نرخ دلار بودیم که در نهایت دلار در بازار آزاد با قیمت ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان معامله شد، اما با توجه به اخبار بازار آهن همانگونه که پیش‌بینی می‌شد قیمت آهن آلات در بیشتر شرکت‌ها با ثبات نسبی همراه بود.

با توجه به ثابت ماندن قیمت حاکم در بازار آهن آلات و آمار موجود از قیمت‌ آهن آلات در روز شنبه، تداوم ثبات قیمت در روز یکشنبه امر دور از انتظاری نبود.

با وجود احتمال افزایش گردش سرمایه در بازار و تسهیل فرایند خرید برای متقاضیان، فروشندگان به حفظ و کاهش قیمت‌ها تمایل بیشتری نشان دادند.

از دلایل مهمی که سبب رکود بازار شده، عدم وجود تقاضای مصرفی است با تکیه بر این موضوع میتوان اظهار داشت که با شکسته شدن این رکود با افزایش تقاضا مواجه خواهیم شد، در نتیجه به اندازه‌ای که بازار فعلی تحث تأثیر متقاضی است از عوامل بیرونی از قبیل نوسانات ارز و مذاکرات برجام و قیمت‌های جهانی و… تأثیر نمی‌پذیرد.

با توجه به تحلیل های صورت گرفته از قیمت روزانه آهن شاهد ثبات قیمت میلگرد در غالب شرکت‌ها هستیم، تعدادی از شرکت ها نیز محصولات خود را با کاهش قیمت عرضه کردند، البته لازم به ذکر است که چند شرکت نیز افزایش قیمت کمی داشتند.

 

چالش‌های راه‌راندازی سامانه جامع تجارت

مجتبی کواکبیان رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد ساری در انتقاد به عملکرد دولت در زمینه سامانه جامع تجارت اظهار کرد: این سامانه‌ها نه تنها کمکی به شفافیت در بازار و حذف دلالان کمکی نمی‌کند بلکه موانع و مشکلات پیش روی توزیع‌کنندگان را نیز خواهد افزود.

وی با تأکید بر اینکه وزارت صمت پیش از تصمیم‌گیری در این زمینه و اجرای آن، بهتر بود که با فعالان صنعتی متخصص و مجرب مشورت کرده و از نظرات و پیشنهادات آنان بهره می‌برد، افزود: اجرای برخی تصمیمات غیرتخصصی و برنامه‌ریزی نشده موجب متضرر شدن بخش عظیمی از یک زنجیره خواهد شد، سامانه جامع تجارت یا هر سامانه دیگری که راه‌اندازی می‌شود باید در جهت تسهیل امور و ایجاد شفافیت و تنظیم بازار باشد نه اینکه خود به مانعی پیش روی فعلان صنعتی مبدل شود.

کواکبیان بیان کرد: بهتر بود سامانه جامع تجارت در ابتدا به صورت پایلوت در چند شهر اجرایی می‌شد و پس از بررسی معایب و محاسن این سامانه و رفع ایرادات و نقص‌های آن، به سایر شهرها نیز تعمیم یافته به صورت گسترده راه‌اندازی می‌شد.

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد ساری تصریح کرد: اجرای برنامه‌های غیرتخصصی به جای تنظیم و بهبود اوضاع بازار، موجب ایجاد چالش‌هایی برای اکثر فعلان زنجیره فولاد ازجمله تولیدکنندگان، مصرف‌کنندگان و توزیع‌کنندگان خواهد شد.

وی تأکید کرد: راه‌اندازی این سامانه به حذف دلالان از این چرخه منجر نخواهد شد و به نظر می‌رسد باید راهکار دیگری برای حل این چالش ارائه داد. با محدود کردن بازار دست تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان بسته خواهد شد و بازار دیگر آن شور و نشاط سابق را نخواهد داشت و به نظر می‌رسد کددار کردن محصولات شیوه‌ بهتری برای تنظیم نرخ محصولات است.

وی در این زمینه تشریح کرد: تعیین قیمت اولیه و پایه با کددار کردن محصولات، توزیع‌کنندگان را در دستکاری قیمت‌ها محدود خواهد کرد، به همین جهت دیگر نیاز چندانی به وجود سامانه‌های مختلف نیز احساس نمی‌شود.

کواکبیان گفت: شیوه تعیین نرخ محصولات در بورس کالا نادرست است چراکه افراد سرمایه‌گذار و خریدار نقش چندانی در آهن و فولاد ندارند و تنها به فکر منافع خود و کسب سود از طریق‌ گران‌فروشی هستند، به همین جهت برای توزیع درست محصولات بهتر است رؤسای اتحادیه‌ها در نقش شرکت تعاونی وارد عمل شده و دست دلالان را از این زنجیره کوتاه کنند.

وی افزود: راه‌اندازی سامانه جامع تجارت در ظاهر امر موجب تغییراتی در نحوه توزیع خواهد شد اما افراد روش‌های دیگری برای توزیع محصولات پیدا خواهند کرد و به نظر می‌رسد از میان برداشتن توزیع‌کنندگان خرد نه تنها کمک‌کننده نیست بلکه چالش‌های پش‌بینی‌ نشده‌ای را نیز در پی خواهد داشت.

از این رو بهتر است پیش از اجرای هر تصمیمی با متخصصان آن حوزه مشورت شود تا به‌جای حل مشکلات جاری، به ایجاد چالش‌های جدیدی منجر نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

فروشگاه