نگاهی به بازاراهن

فهرست مطالب

نگاهی به بازار آهن در آغاز دولت سیزدهم

در روز گذشته ۱۸ مرداد قیمت دلار دچار نوسانات اندکی شد و در نهایت با کمی صعود در کانال ۲۵ هزار و ۹۵۰ قرار گرفت، در بازار آهن، قیمت ها اکثرا کاهشی بودند البته تعداد کمی از مبادی فروش هم افزایش اندکی را لحاظ کردند.
شنیده ها حاکی از این است که قیمت پایه شمش در بورس کالا بر اساس ۹۵ درصد CIS کاهش یافته است چنانچه این خبر صحت داشته باشد و همچنین با کاهش قیمت ها در بازارهای جهانی و از طرف دیگر نزدیک شدن به پایان محدودیت های برقی می توان این انتظار را داشت که روند کاهش قیمت مقاطع ادامه دار باشد.

البته روند کاهشی یا افزایشی بودن قیمت دلار نیزیکی از عوامل بسیار تاثیر گذا بر روند قیمتی مقاطع است. با بررسی شاخص های تاثیر گذار در این حوزه از جمله افزایش استفاده از تن خواه بانک مرکزی، کاهش ۸۶ درصدی اوراق بدهی نیز نشان دهنده ی کسری شدید بودجه و تاثیر آن بر کاهش ارز ریال و تقویت ارزهای خارجی است.

اگر روند مذاکرات به نتیجه دلخواه ما نرسد و در بازه زمانی کوتاهی بحث تبادل زندانیان و دسترسی به مبلغ ۸ میلیارد دلار از دارایی های بلوکه شده فراهم نشود در آن صورت نرخ دلار بر اساس متغیرهای اقتصادی تاثیرگذار رشد خزنده خواهد داشت.

در حال حاضر تمامی عوامل در یک جبهه قرار گرفته اند تا قیمت محصولات فولادی کاهش یابد، بازارساز نیز نهایت تلاش های خود را در جهت کنترل نرخ ارز در اولین روزهای فعالیت دولت سیزدهم انجام داده است البته این در حالیست که شوک جدیدی در اثر مسائل غیرمترقبه خارجی به بازار وارد نشود نرخ ارز اثر چندانی بر بازار نخواهد داشت و تمام شرایط برای ادامه اصلاحات یا حداقل ثبات قیمت ها فراهم است.
در بازار اکثر مبادی فروش قیمت نبشی و قیمت ناودانی را کاهش دادند البته دو شرکت نیز با افزایش قیمتی همراه بودند. در بازار تیرآهن نیز در بخش کیلو فروشی ثبات قیمتی تواما با کاهش ۱۰۰ تومانی در برخی مبادی فروش لحاظ شد و در بخش شاخه فروشی قیمت تیرآهن ریزش های ۴۰ هزار الی ۳۰۰ هزار تومانی را اعلام کردند. در بازار پروفیل نیز اکثر مبادی فروش ثبات قیمتی لحاظ کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

فروشگاه