Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-10-24 05:25:31Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

فهرست مطالب

چرا سودآوری واحدهای تولید کم است؟

 رییس سابق اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران می گوید:«اگر بتوانیم موانع و مشکلات پیش پای تولیدکننده ها را برداریم، زمینۀ مساعدتری برای بهبود وضعیت تولید پیش خواهد آمد.»

یحیی آل اسحاق در گفت وگو با خبرآنلاین با دسته بندی موانع تولید درچند محور اظهارداشت:«اولین مشکل حوزه تولید بحث سرمایه در گردش است؛ مشکل دیگر محیط کسب وکار است ودر نهایت رکود و تورم است.»

وی افزود:« واحدهای تولیدی در حوزه تکنولوژی، صنایع و ماشین آلات دچار مشکل هستند؛ البته تکنولوژی بخش تولید ما تکنولوژی نسبتا جدید است، اما دنیا روزبه روز در حال پیشرفت است. برای همین اختلاف تکنولوژی مورد استفاده ما با فناوری روز همچنان وجود دارد. »

این فعال بخش خصوصی با بیان اینکه این مشکلات دلایل  متعدد دارد،یادآورشد:« بر اساس شاخص های جهانی، محیط کسب وکار ما شرایط مناسبی ندارد، چنانکه رتبه جهانی ما بالاست و این نشان می دهد که ما جایگاه خوبی در جهان نداریم. مفهوم عملیاتی رتبه ۱۱۸ که در سال گذشته برای ایران به ثبت رسید،نشان می دهد که وضعیت تولید در کشور ما خوب نیست و قیمت تمام شده برای واحدهای تولیدی ما بالاست.

او اضافه کرد:این گران تمام شدن هزینه تولید، سرعت کار را پایین می آورد و از سویی این موضوع سبب شده که تولید ما نسبت به رقبای خود در دنیا شاخص خوبی نداشته باشدو در فضای رقابتی کالاهای ایرانی نتوانند به جایگاه واقعی خود در تجارت جهانی دست یابند.

آل اسحاق با اشاره به اینکه دولت یازدهم توانست تورم را کاهش دهد و این نشانه بسیار خوبی است،عنوان کرد:«با این حال هنوز بسیاری از تولیدکننده ها با تمام ظرفیت خود تولید نمی کند. یعنی اگر ظرفیت اسمی ۱۰۰ باشد با ۳۰ درصد کار می کنند و خروجی، قیمت تمام شده محصول پایین است.»

او اضافه کرد:« در چنین شرایطی سودآوری و بهره وری واحد تولید کمتر شده و زمان بازگشـت پول به چرخه تولید در این واحد بالا می رود و مشکلات زیادی برای منابع ایجادکرده که در نهایت سبب می شود که سود یک واحد تولید کم شود.»

دیدگاهتان را بنویسید

فروشگاه