Untitled-2

فهرست مطالب

آیا تعرفه های جدید صادراتی روسیه قیمت ها را بالاتر می برد؟

اخیرا بازار های جهانی با خبر اعمال تعرفه هایی بر صادرات انواع محصولات فولادی، آلومینیوم، مس، نیکل و فرو آلیاژ های روسیه از آگوست سال جاری تا حداقل پایان سال ۲۰۲۱ مواجه شده اند که در راستای بهبود تامین بازار داخلی و قیمت مطلوب تر برای مصرف کننده های داخلی بوده است.

این طرح شامل نرخ پایه تعرفه برای کل محصولات تحت پوشش تعرفه ۱۵٪ است. که شامل حداقل تعرفه مشخصی برای هر فلز است که شامل ۱،۲۲۶ دلار در هر تن برای مس، ۲،۳۲۱ دلار برای نیکل و ۲۵۴ دلار برای آلومینیوم است. علاوه بر این، هر محصول فولادی نرخ خاص خود را دارد، به عنوان نمونه برای ورق گرم ۱۱۵ دلار در هر تن می باشد. این مالیات می تواند پیامدهای گسترده ای برای بازارهای جهانی فلزات داشته باشد. که برای کالاهایی چون آلومینیوم که محدودیت عرضه دارد می تواند جدی تر باشد.

شرکت روسال حدود ۱۰٪ از بازار جهانی آلومینیوم را کنترل می کند. در همین حال، نوریلسک نیکل هم حدود ۲۰٪ تولید جهانی نیکل را در دست دارد. روسیه سومین صادر کننده بزرگ فولاد دنیا است که بیشترین فروش آن به اروپا انجام می شود.

تقریبا ۱۰٪ بازار اروپا توسط واردات آلومینیوم از روسیه تأمین می شود. در این بین تنها اروپا نیست که واردات آلومینیوم از روسیه انجام میدهد، آمریکا و خاور دور نیز آلومینیوم روسیه را وارد می کنند. بنابراین، این تعرفه بر بازار امریکا، اروپا و ژاپن نیز تأثیر خواهد گذاشت.

حال عرضه کنندگان اسلب و بیلت روسیه به افزایش قیمت های خود امیدوارند و از طرفی مصرف کننده ها نگران افزایش قیمت و تاخیر در تحویل محموله ها در شرایطی که بازار با کمبود عرضه روبروست هستند.

روسیه انتظار دارد از مالیات های جدید در بازه زمانی شش ماهه اول حدود ۲.۵ میلیارد دلار درآمد کسب کند. اما باید دید که چطور یا چگونه از این وجوه به نفع مصرف کنندگان داخلی استفاده می شود.

گفته شده که این تعرفه ها می تواند برای جبران افزایش سریع قیمت کومودیتی ها طی ۱۲ ماه گذشته مفید باشد.

هنوز تصمیم قطعی در این باره اعلام نشده و تولید کننده ها و مصرف کنندگان فلزات منتظر توضیحات بیشترند. بسیاری امیدوار بودند که تب بازارها در نیمه دوم سال کمی آرام شود ولی این اقدام پیشنهادی روسیه می تواند این امر را به سال ۲۰۲۲ موکول کند.

منبع: Oilprice.com

دیدگاهتان را بنویسید

فروشگاه