انجمن تولیدکنندگان فولاد

فهرست مطالب

اعتراض انجمن فولاد به محدودیت‌های صادراتی

اعتراض انجمن فولاد به محدودیت‌های صادراتی اخیر وزارت صمت/ بررسی‌ها ۳ ماه تمدید شود

در پی اعمال محدودیت‌های صادراتی که برای برخی از تولیدکنندگان فولاد اتخاذ شده، انجمن تولیدکنندگان فولاد در رابطه با این محدودیت ها اعتراض شدید خود را اعلام کردند و ضمن تاکید بر موضوع قطعی ۴۵ روزه برق و مشخص کردن کف عرضه‌های غیر کارشناسی، باعث شده تا شرکت های فولادی به تعهدات خود عمل نکرده و خواستار تمدید بررسی میزان عرضه شرکت‌های تولیدکننده فولاد (اعم از ذوب و نورد) به مدت سه ماه شد.

جناب آقای سیف الله امیری مدیرکل دفتر صنایع معدنی در نامه‌ای خطاب به جناب آقای سعید عباسپور مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات، لیستی از واحدهای مجاز به صادرات محصولات فولادی که شامل شمش و مقاطع فولادی است را اعلام کرد که با توجه به آن مشخصات و شناسه ملی واحدهایی که کف عرضه خود را طی چهارماهه نخست امسال در دستور کار خود قرار داده‌اند مجاز به صادرات هستند.

لیستی که در حالی برای انجام اقدامات لازم برای آماده سازی امکان صادرات و ابلاغ به گمرک تهیه شده که اسامی تعداد زیادی از واحدهای مجاز به صادرات حذف شده و از امکان صادرات را از دست داده‌اند.

شنیده ها حاکی از این است که محدودیت های جدیدی برای صادرات این محصولات در نظر گرفته شده و دفتر صنایع معدنی وزارت صمت، مجوز صادرات مقاطع طویل فولادی را به عرضه ۷۰ درصد از تولیدات شرکت‌ها در بورس کالا منوط کرده و مجموعه هایی که طی چهار ماه نخست سال جاری، کف عرضه ۷۰ درصدی در بورس کالا را رعایت نکرده‌اند، از فهرست شرکت‌های مجاز به صادرات خط خورده‌اند.

در این راستا، انجمن تولیدکنندگان فولاد با تنظیم نامه‌ای اعتراض شدید خود را نسبت به ایجاد محدودیت‌های صادراتی برای تولیدکنندگان فولاد اعلام کردند و معتقدند در پی قطعی ۴۵ روزه برق و تعیین کف عرضه‌های غیر کارشناسی دلیل اصلی عدم رعایت تعهدات شرکت‌های فولادی است.

انجمن تولیدکنندگان فولاد در نامه مذکور به آمار معاملات و عرضه‌های شمش و مقاطع طویل در بورس کالا اشاره کرده و عدم معامله ۴۵ درصد از شمش‌های عرضه شده و ۶۴ درصد مقاطع طویل عرضه شده در بورس کالا در چهار ماه نخست سال جاری را گواه تعیین کف عرضه‌های غیرکارشناسی و بیشتر از نیاز داخلی دانسته است؛ لذا در نامه خود درخواست کرده که به دلایل فوق، بررسی میزان عرضه شرکت‌های تولیدکننده فولاد (اعم از ذوب و نورد) به مدت سه ماه تمدید شود.

در ادامه میتوانید این خبر را مطالعه کنید: وزیر پیشنهادی وزارت صمت در کمیسیون عمران حضور پیدا کرد

متن نامه جناب آقای سید رسول خلیفه‌ سلطانی دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران خطاب به سیف‌الله امیری، مدیر کل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، به شرح زیر است:

عطف به نامه‌های شماره ۱۳۳۸۶۸/۶۰ و ۱۳۳۸۶۱/۶۰ مورخ اول شهریور سال جاری در خصوص حذف نام تعدادی از شرکت‌های تولید کننده شمش و مقاطع طویل از لیست صادرکنندگان مجاز که نیاز به تیک صادراتی آن وزارت‌خانه ندارند، ضمن اعلام اعتراض شدید این انجمن نسبت به ایجاد محدودیت‌های صادراتی برای چنین محصولاتی که دارای مازاد تولید هستند، توجه جنابعالی را به موارد زیر جلب می‌نماید:

  • میزان کف عرضه تکلیفی در نظر گرفته شده برای شرکت‌ها، همچنانکه قبلاً نیز به اطلاع رسیده است، بسیار بالاتر از نیاز داخلی است و گواه آن عدم معامله بیش از ۴۵ درصد شمش عرضه شده و ۶۴ درصد مقاطع طویل عرضه شده در چهار ماهه نخست سال جاری است. لذا استناد به عدم رعایت این کف عرضه غیرکارشناسی برای ایجاد محدودیت در صادرات شرکت‌ها، اساساً رویکردی اشتباه است.
  •  درحالی که در ۴۵ روز اخیر به دلیل محدودیت‌های حداکثری تامین برق، تولید کارخانه‌ها متوقف بوده یا در بهترین حالت، حدود ۱۰ درصد تولید داشته‌اند، چگونه انتظار عرضه محصولات مطابق کف عرضه ابلاغی می‌رود؟ این در شرایطی است که حدود یک ماه از ارسال برنامه پیشنهادی این انجمن برای حفظ تولید حداقلی فولاد در شرایط اضطراری برق می‌گذرد و هنوز هیچ اقدام موثری از سوی آن وزارتخانه در ارتباط با این برنامه کارشناسی صورت نپذیرفته است!
  •  در بررسی میزان رعایت کف عرضه ابلاغی شرکت‌ها، متاسفانه به زمان تولید و فرصت لازم برای عرضه محصولات توجهی نشده است؛ در حالی که لازم است حداقل یک ماه به کارخانهها برای عرضه محصولات تولیدی خود فرصت داده شود و به طور مثال تولید چهار ماهه حداقل با عرضه پنج ماهه مورد مقایسه و بررسی قرار گیرد.

با توجه به همکاری حداکثری تولیدکنندگان فولاد در بحران برقی که اخیرا در کشور پیش آمده منجر به توقف نسبی و اجباری تولید و تحمیل خسارات بالا به آنان گردیده و همچنین با عنایت به نیاز مبرم کشور به ارز حاصل از صادرات غیرنفتی، خواهشمند است ضمن بازنگری در نامه‌های صدرالاشاره، بررسی میزان عرضه شرکت‌های تولیدکننده فولاد را با استناد به موارد فوق الذکر تا سه ماه آینده تمدید فرمایید تا حداقل شاهد وارد آمدن فشارهای بیش از تحریم به تولید فولاد کشور نباشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

فروشگاه