فهرست مطالب

اعلام آمادگی انجمن های صنفی کارفرمایی برای مشارکت در ساخت یک میلیون واحد مسکن

کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمایی در نامه‌ای خطاب به رئیس جمهور ابراهیم رئیسی برای مشارکت در ساخت طرح ساخت یک میلیون واحد مسکن در سال اعلام آمادگی کرد.

از اصلی‌ترین برنامه‌های اقتصادی که از طرف رئیس جمهوری در زمان انتخابات و بعد از پیروزی در انتخابات مطرح بوده، بهبود بخشیدن به شرایط بازار مسکن و کاهش التهاب‌های موجود در این بخش بوده است. در این بین از اصلی‌ترین طرح هایی که مطرح شده است میتوان به طرح ساخت سالانه یک میلیون واحد منزل مسکونی اشاره کرد.

طبق براوردهای که صورت گرفته با محوریت وزارت راه و شهرسازی دولت سیزدهم میبایست در طول دوره چهار ساله خود چهار میلیون واحد از این محل ساخته و با قیمتی پایین‌تر از قیمت بازار در اختیار مردم قرار گیرد.

در حال حاضر نحوه ساخت یک میلیون واحد مسکن و طریقه تامین سرمایه و پیمانکاران این پروژه مورد بحث و بررسی است واکنون یک تشکل از بخش خصوصی اعلام آمادگی کرده تا در این طرح مشارکت کند.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران حسین سلاح ورزی و رئیس هیئت مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمایی ایران در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری از او درخواست کردند تا مقدمات مشارکت این کانون در تولید واحدهای مسکونی جدید فراهم شود.

در بخشی از این نامه که از سوی اتاق بازرگانی ایران منتشر شده آمده: کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمایی ایران که بر اساس ماده ۱۳۱ قانون کار بالاترین نهاد کارفرمایی کشور محسوب می‌شود، با حضور بیش از ۲۷۰۰ تشکل صنفی کارفرمایی در حوزه‌های مختلف تولید و خدماتی از جمله شرکت‌های مختلف زنجیره ارزش صنعت ساختمان و حوزه احداث می‌تواند نقش موثری در کمک به اجرای موفق طرح جهش تولید مسکن و احداث سالیانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور ایفا کند.

در این نامه به این موضوع اشاره شده است که به عنوان نمونه کانون سراسری پیمانکاران عمرانی ایران به عنوان یکی از تشکل‌های زیرمجموعه، به تنهایی دربرگیرنده بیش از ۳۵ هزار شرکت ساختمانی و پیمانکاری دارای رتبه بندی و تایید صلاحیت‌ شده از سوی سازمان برنامه‌وبودجه، ظرفیت قابل قبولی برای اجرای طرح جهش تولید مسکن تلقی شده و اگر هر یک از این شرکت‌های عضو، فقط وظیفه اجرایی احداث ۳۰ واحد مسکونی را متقبل شوند دغدغه‌ای در رابطه با احداث یک میلیون واحد مسکونی در سال وجود نخواهد داشت.

در ادامه میتوانید این خبر را نیز مطالعه نمایید: شرکت های داخلی گزینه اصلی مجلس برای ساخت مسکن

در ادامه این نامه آمده است: از طرف دیگر با توجه به حضور تشکل‌های مرتبط با صنایع تولیدی زنجیره ارزش صنعت ساختمان از جمله فولاد، سیمان، گچ، کاشی و سرامیک، تاسیسات و تجهیزات و … در این کانون شاید بتوان به خوبی اپراتور و پلتفرم زنجیره ارزش صنعت ساختمان را در کشور برنامه‌ریزی کرده و به گونه‌ای شکل داد که سازوکار تهاتر بین اجزا زنجیره و امکان اجرای روش‌های تامین مالی و اعتباری مبتنی بر زنجیره، بستر لازم اجرایی تولید سالیانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور را فراهم کند.

در پایان این نامه خطاب به رئیس‌جمهور آمده است: ضمن اعلام آمادگی کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمایی ایران برای همکاری در زمینه تولید و احداث سالیانه یک میلیون واحد مسکونی و اجرای بهینه طرح جهش ملی مسکن، در صورت صلاحدید دستور فرمایید تا ضمن دعوت نماینده این کانون عالی در جلسات شورای عالی مسکن امکان استفاده از این ظرفیت فراهم شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

فروشگاه