اشفتگی بازار

فهرست مطالب

بلاتکلیفی خریداران در بازار آهن

بلاتکلیفی خریداران در بازار آهن

دو روز قبل قیمت پایه شمش فولاد اعلام شد که باعث شد نرخ مقاطع فولادی مجددا در بازار آزاد افزایش پیدا کند و در چنین شرایطی قیمت میلگرد در بازار آزاد تهران با قیمت ۱۵ هزار تومان مورد معامله قرار گیرد.

در روز گذشته قیمت پایه شمش فولاد با احتساب مالیات ارزش ‌افزوده و کارمزد ارکان بورس؛ ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه شد که این عامل سبب افزایش قیمت میلگرد در بازار آهن شد.

از طرفی با وجود بالا رفتن هزینه های تولید و احتمال کمبود آب و برق در ماه های آتی برای فولاد سازان، فعالان این بازار احتمال کاهش تولید شمش و مقاطع فولادی را پیش بینی کرده اند که در این شرایط با وجود رکورد هایی که در چند وقت اخیر شاهد بوده ایم؛ بر میزان خرید در این بازار نیز افزوده خواهد شد.

امروز قیمت پایه میلگرد برای عرضه، ۱۳ هزار و ۹۶۰ تومان تعیین شده است که با مالیات ارزش افزوده و کارمزد ارکان بورس این نرخ به ۱۵ هزار و ۲۰۰ تومان ارزیابی می شود.

فعالان بازار آزاد تهران با توجه به شرایط موجود در بازار خاطر نشان کردند که بازار آهن در بلا تکلیفی به سر می برد و در این شرایط عده ای توان خرید خود به دلیل افزایش قیمت ها را از دست داده اند.

چه عواملی باعث بالا رفتن قیمت ها در بازار آزاد شده است؟

از طرفی افزایش تقاضای سرمایه ای، تداوم افزایش نرخ ارز آزاد و سرایت رشد قیمتی آن در بهای ارز نیمایی و افزایش قیمت های پایه در هفته های آتی عده ای دیگر را برای خرید در این بازار سوق می دهد. البته احتمال کاهش تولید در این حوزه نیز به دلیل کمبود آب و برق در کشور تاثیر به سزایی در تقاضای این عده دارد. همچنین التهابات انتخاباتی و روزهای پایانی دولت کنونی نیز بستری را برای افزایش قیمت ها بدون هیچ نظارتی را در این بازار فراهم کرده است.

 

چنانچه در روز گذشته عدم تقاضای مطلوب از شمش فولاد در بورس کالا را شاهد بودیم، امروز این انتظار را داریم که با توجه به فاصله حدود ۴۰۰ تومانی میان بهای پایه شمش و میلگرد با استقبال خوبی در عرضه‌های مقاطع طویل فولادی رو به رو شویم و بازگشت رونق به معاملات بازار آزاد، موضوع دیگری است که احتمال استقبال خریداران از رینگ امروز را  تقویت می‌ کند.

دیدگاهتان را بنویسید

فروشگاه