تامین فولاد چهار میلیون مسکن توسط صنعت فولاد ایران

فهرست مطالب

تامین فولاد چهار میلیون مسکن توسط صنعت فولاد ایران

محمد کشانی یکی از اعضای هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت: تامین فولاد چهار میلیون واحد مسکونی کشور ممکن است و حتی هیچ مشکلی هم برای تامین آن وجود ندارد .

محمد کشانی عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد عنوان کرد: در حال حاضر ارزان قیمت‌ترین مصالح ساختمانی و فولاد به ایران تعلق دارد و اگر سیاست دولت واردات مصالح ساختمانی و فولاد باشد قطعا باید با قیمت جهانی کالاها را وارد کنند که طبیعتا گران‌تر از فولاد و مصالح ساختمانی تولید داخل تمام خواهد شد. اجرای این سیاست صدمه زیادی به تولیدکنندگان و فعالان صنعتی خواهد زد.

تولید فولاد و محصولات فولادی بیش از ۳۴ میلیون تن خواهد بود و سال آینده هم در تولید فولاد حتما شاهد رشد خواهیم بود.

وی در ادامه افزود: طبق آمار انجمن تولیدکنندگان فولاد مصرف داخلی فولاد حدود ۱۴ میلیون تن است که از تفاضل میزان تولید و مصرف به دست آمده است بنابراین تامین فولاد چهار میلیون واحد مسکونی کشور ممکن است و حتی هیچ مشکلی هم برای تامین آن وجود نخواهد داشت.

فولاد و مصالح ساختمانی در بازارهای جهانی و در بازار داخلی قیمت مشخصی دارد و در حال حاضر ارزان‌ترین فولاد و مصالح ساختمانی در ایران تولید می‌شود. اگر مصالح ساختمانی وارد شود حتما با قیمت جهانی وارد خواهد شد که قیمت تمام شده آن گران‌تر از قیمت فولاد تولید داخل خواهد بود.

سیاست واردات مصالح ساختمانی و فولاد با توجه به مازاد تولید این صنایع در کشور صدمات فراوانی به تولیدکنندگان و فعالان صنعتی خواهد زد.

وی ادامه داد: معیار گرانی و ارزانی فولاد با حرف قابل سنجش نیست بلکه قیمت محصولات فولادی بر اساس قیمت‌های جهانی ارزیابی میشوند. وقتی فولادسازان آهن اسفنجی و کنسانتره با قیمت بالا می‌خرند چگونه می‌توانند شمش و ورق فولادی را ارزان‌تر از قیمت نهاده‌ها به فروش برسانند؟ علاوه بر اینکه عامل گرانی فولادسازان نیستند و قیمت محصولات فولادی عمدتا در بورس کالا تعیین می‌شود و قیمت‌های دستوری دولت همیشه تعیین کننده قیمت محصولات فولادی در کشور است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

فروشگاه