واردات به ایران

فهرست مطالب

جدول واردکنندگان کالا به ایران در سال ۱۴۰۰

کدام کشور بیشترین کالا را به ایران فروخت؟

طبق تازه ترین آماری که از سوی اتاق بازرگانی تهران منتشر شده مشخص شده که در چهار ماه ابتدایی سال ۱۴۰۰ در میان اعضای اصلی تجاری ایران تغییر جدی و قابل توجهی به وجود نیامده است.

به گزارش تسفا به نقل از ایسنا، طبق براوردهای اولیه چهار ماه ابتدایی سال که وضعیت تجاری ایران را نشان می‌دهد در تیر ماه امسال میزان واردات کالا در ایران به رقم ۴.۳ میلیارد دلار رسیده که نسبت به ماه گذشته ۱۶ درصد افزایش داشته است.

در بخش صادرات عدد ثبت شده ۳.۶ میلیارد دلار بوده است که نسبت به ماه گذشته ۱۸درصد کاهش پیدا کرده است که نشان دهنده این موضوع است که روند صادرات کالایی معکوس شده و روند افزایشی ماه‌های قبل متوقف شده است.

در حوزه وزنی نیز میزان صادرات ایران در چهار ماه ابتدایی سال به بیش از ۳۸ میلیون تن رسیده و در مقابل واردات نیز ۱۲.۵ میلیون تن بوده است. از نظر ارزشی، میزان کل صادرات ایران ۱۴.۳ میلیارد دلار بوده و واردات حدودا ۱۴.۵ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود. به این ترتیب تراز تجاری ایران هر چند به شکلی محدود اما همچنان منفی است.

با این حال در میان شرکای تجاری اصلی کشور، تغییرات بزرگی رخ نداده است، هر چند جایگاه امارات متحده عربی مستحکم‌تر شده است.

همانند سال‌های گذشته، چین همچنان اصلی‌ترین واردکننده کالا از ایران به شمار می‌رود. چین در چهار ماهه ابتدایی امسال ۴.۳ میلیارد دلار از ایران کالا وارد کرده و پس از آن عراق با ۲.۸ میلیارد، امارات متحده عربی با ۱.۶ میلیارد دلار و ترکیه با ۹۲۳ میلیون دلار قرار دارد و افغانستان نیز از ایران ۷۲۸ میلیون دلار کالا وارد کرده است.

چیزی که در جدول واردکنندگان کالا حائز اهمیت است، افزایش فاصله میان چین و عراق است. در ماه‌های گذشته سال، عراق حتی جایگاه چین را در صدر این فهرست گرفته بود اما در سال جاری چین با فاصله زیادی در صدر فهرست قرار گرفته است. در کنار آن ترکیه نیز در رده چهارم قرار گرفته و فاصله بیشتری با افغانستان دارد.

 

در میان واردکنندگان کالا به ایران امارات متحده عربی با ۴.۷ میلیارد دلار در صدر قرار دارد و پس از آن چین با ۳.۱، ترکیه با ۱.۵، آلمان با ۵۶۳ و سوییس با ۵۳۹ میلیون دلار در رده‌های بعدی قرار دارند.

در جدول صادرکنندگان کالا نیز امارات متحده عربی با فاصله جایگاه نخست را گرفته و بر خلاف سال‌های قبل چین دیگر اصلی‌ترین صادرکننده کالا به ایران نیست. آلمان و سوییس نیز که از ابتدای سال در میان شرکای اصلی ایران قرار گرفته‌اند، جایگاه خود را تا پایان تیر ماه حفظ کرده‌اند.

1 دیدگاه در “جدول واردکنندگان کالا به ایران در سال ۱۴۰۰

  1. سامان گفت:

    سلام. خیلی عالی ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

فروشگاه