جهش قیمت آهن

فهرست مطالب

جهش ناگهانی قیمت در بازار آهن با وجود مازاد محصولات در انبارها

با وجود نابسامانی های پی در پی در بازار آهن، خریداران و مصرف کنندگان همچنان سردرگم‌اند و تولید کنندگان آهن آلات نیز تنها راهکار را بستن فروش محصولات خود می‌دانند.

به گزارش تسفا به نقل از آهن پرایس، ابلاغیه جدید بورس کالا و لحاظ نمودن قیمت های دستوری از سوی این سازمان با هدف ادامه زنجیره در حالی ادامه دارد که باعث بی نظمی در بازار شده است و طی این ابلاغیه شرکت هایی که محصولات خود را در یک هفته عرضه نکنند یا عرضه کرده و به فروش نرسد، باید در هفته بعد منفی ۳ درصد کاهش قیمت را لحاظ کنند.

همچنین قطعی مکرر برق باعث شد که ضررهای کلانی به تولیدکنندگان مقاطع فولادی وارد آید؛ زیرا دقیقا در فرایند تولید بعضی اوقات تا مرحله ی ذوب مواد اولیه پیش رفته و ناگهان با قطعی برق حجم وسیعی از مواد پرت می شود و ما بقی پس از سرد شدن و ذوب شدن مجدد کیفیت اولیه را ندازند. چه بسا برای بحث چسبندگی کوره نیز نیاز به تجهیزات زیاد جهت برطرف کردن مشکلات است. از این روی تمامی این مسائل باعث از بین رفتن تولیدکنندگان پایین دستی و از بین رفتن مشاغل نیز می گردد.

در همین موازات نرخ دلار نیمایی لاک پشت وارانه تا ۵۲۰ تومان افزایش نرخ را لمس کرد. همچنین دلار در بازار آزاد روی کانال ۲۴ هزار و۹۵۰ تومان تا ۲۵ هزار و ۵۰ تومان نوسانات جزئی را رویت کرد.

دیروز کاهش ۱۱ هزار واحدی شاخص بورس همچنین نوسانات نرخ ارز نیمایی بر شرایط و جو روانی عمومی دامن زد و در موازات قطعی برق و دستوراتی که جهت توقف تولید در بخش فولادی داده شده بوده،باعث شد به طور ناگهانی قیمت ها منفجر شود.

به طوریکه جهش ناگهانی قیمت مقاطع فولادی با افزایش هزار تومانی ظرف مدت سه روز ناشی از جو روانی منفی از قطعی برق در فولادی هاست، زیرا تغییر چندانی در حجم تقاضا پیش نیامده است و از سوی دیگر همچنان اوضاع بازار مسکن نیز همچون گذشته است.

این نوسانات غیر قابل پیش‌بینی بوده و گمان می‌رود چنانچه مشکل برق رفع شود، شاید مجددا کاهش قیمت ها را مشاهده خواهیم کرد. در این میان، یکی از کارشناسان اقتصادی معتقد است این شرایط ملتهب بلا شک شکننده است و دلیل اصلی آن ناشی از توقف تولید است.

از سوی دیگر امسال به دلیل رکود بازار، قطعا دپو در انبارها به حد کافی و قطعا محصولات مازاد در انبارها موجود است. چه بسا حتی اگر فولادی ها دو هفته آتی را برای تعطیلات تابستانی لحاظ کنند و تولید را متوقف سازند، باز هم به مشکلی بر نخواهیم خورد. البته در بخش صادرات ممکن است با مشکلات باقی بماند.

دیدگاهتان را بنویسید

فروشگاه