بنگاه اقتصادی

فهرست مطالب

در چهار ماهه ابتدایی سال چه تعداد بنگاه صنعتی راه اندازی شد؟

طبق تازه ترین آماری که وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) منتشر کرده در چهار ماهه نخست سال ۱۴۰۰ برای ۲۱۶۹ بنگاه پروانه بهره‌برداری صادر شده که در گرو آن زمینه اشتغال بیش از ۵۴ هزار و ۲۴۵ نفر فراهم شده است.

با توجه به این آمار در چهار ماهه امسال برای ۱۱هزار و ۲۰۱ بنگاه جواز تاسیس و برای ۲۱۶۹ بنگاه پروانه بهره برداری ایجادی و توسعه‌ای صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۱۲.۱ درصد و ۱۳.۳ درصد افزایش داشته است.

 

میزان سرمایه پیش بینی شده در این مدت برای جوازهای تاسیس حدود ۳۲۴ هزار و ۵۶۱ میلیارد تومان بوده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۱۷۰.۸ درصد رشد داشته است. میزان سرمایه پروانه‌های بهره‌برداری صادر شده در چهار ماه نخست امسال نیز ۸۵ هزار و ۸۷۰ میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۷۴.۸ درصد افزایش داشته است.

 

با اسناد بر این آمار پیش بینی شده با اجرایی شدن پروژه‌هایی که جواز تاسیس آن‌ها در چهار ماه نخست امسال صادر شده برای ۲۹۹ هزار نفر شغل ایجاد شود که نسبت به این رقم در مدت مشابه پارسال با افزایش ۲۳.۴ درصدی همراه بوده است. پروانه‌های بهره‌برداری صادر شده در این مدت نیز زمینه اشتغال ۵۴ هزار و ۲۴۵ نفر را فراهم کرده که نسبت به چهار ماهه پارسال حدود ۴۵.۸ درصد افزایش داشته است.

 

 

در چهار ماهه ابتدایی سال۱۴۰۰ میزان ۱۸۲ هزار و ۷۴۸ پروانه صنفی صادر شد که نسبت به سال گذشته در این مدت مشخص میزان ۶ درصد افزایش داشته است.

 

ویروس کرونا باعث شد تا بسیاری از اصناف خسارت زیادی ببینند. تعداد صدور پروانه‌های صنفی همواره در سال گذشته صعودی بود و سال گذشته عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران گفته بود که افزایش واحدهای صنفی به معنای رونق در اصناف نیست و به طور کلی سرریز جامعه بیکار از بخش دانشگاه و ادارات و سازمان‌های دولتی به اصناف را شمشیر دو لبه توصیف کرده بود.

 

صدور نماد اعتماد الکترونیک نیز در چهار ماه نخست  سال ۱۴۰۰ با رشد ۴.۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۱۰ هزار و ۴۸۶ مورد رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

فروشگاه