شرکت ذوب آهن اصفهان

فهرست مطالب

ذوب آهن دغدغه ایمنی تولیدات مقاطع ساختمانی را دارد

محمد امین یوسف زاده مدیر مهندسی نورد شرکت ذوب آهن گفت: شرکت ذوب آهن به عنوان یکی از معتبر ترین تولیدکنندگان مقاطع ساختمانی و صنعتی دغدغه ایمنی را دارد.

یوسف زاده گفت: از نهادهای نظارتی فعال همچون نظام مهندسی و سازمان استاندارد تقاضا داریم که به نظارت‌های خود افزوده و سخت‌گیری و جرایم سنگین تری را برای افزایش ضریب ایمنی در ساخت سازه‌های ساختمانی اعمال کنند تا بدین وسیله مصرف کننده ضمن رسیدن به ایمنی کافی در سازه مورد نظر با خیال راحت محصولات ساختمانی را تهیه و مصرف نماید. نباید اجازه داده شود که از کم اطلاعی بخشی از اقشار جامعه سوءاستفاده شود و تولیدات بی کیفیت را به آن ها عرضه کنند و مواخذه نشوند.

وی به افزایش مقاومت و ایمنی سازه‌های فلزی در دیگر کشورها از جمله ژاپن اشاره کرد و افزود: چنین مسائلی سبب شد تا در زلزله‌های بالای ۶ و ۷ ریشتر در مقایسه با سازه‌های بتنی (که امروزه در ایران بسیار رایج است) شاهد کاهش تخریب‌ها باشیم. در حال حاضر بعضی از تولیدکنندگان بی نام و نشان خصوصی تقلب‌هایی در تولید میلگردها انجام میدهند و بعضا میلگرد ۱۴ را به نام میلگرد ۱۶ به فروش می‌رسانند که این امر در بحران‌هایی مثل زلزله، باعث افزایش تلفات و فوتی‌ها میشود.

یوسف زاده با بیان این نکته که ذوب آهن اصفهان از بزرگترین و قدیمی ترین تولید کنندگان مقاطع ساختمانی از جمله میلگرد و تیرآهن است، افزود: بین ۲۰ تا ۲۵ درصد میلگرد کشور در حال توسط شرکت ذوب آهن تولید می‌شود.

یوسف‌زاده با بیان این نکته که در مقاطعی نیز واردات میلگرد را شاهد بودیم که از واردات کم و به تولید داخل افزوده شد، ادامه داد: تیرآهن و میلگردهای تولیدی در ذوب‌آهن از مقاومت بالایی برخوردار هستند.

وی بیان کرد: کیفیت یک محصول فولادی در درجه اول تابع کیفیت و روش تولید آن است، در ذوب آهن، محصولات از سنگ معدن تولید می‌شود که از بالاترین سطح کیفی برخوردار است و در درجه دوم به مشخصات فنی و مکانیکی در مرحله نورد بر می‌گردد که ذوب آهن اصفهان در آن نیز سرآمد است.

مدیر مهندسی نورد ذوب‌آهن اصفهان ادامه داد: در ایران کارخان های زیادی از جمله ذوب آهن اصفهان  به تولید میلگرد می پردازند. در کشور ما ساخت سازه‌ها با تمرکز روی سازه‌های بتنی است که در مقایسه با سازه فولادی برپایه انواع تیرآهن از مقاومت خمشی کمتری برخوردار است و سازه‌های تیرآهنی زاویه خمش بیشتری را تحمل می‌کنند اما این امر هنوز در ایران به‌عنوان یک کشور زلزله خیز به‌خوبی جا نیفتاده است.

یوسف زاده در ادامه صحبت های خود افزود: میلگردهای ساختمانی به دو روش آلیاژی که برپایه منگنز و میکرو آلیاژها، و ترمکسی یا با عملیات حرارتی تولید می‌شود. در ذوب آهن اصفهان بیشتر میلگردهای آجدار ساختمانی به روش آلیاژی تولید می شود و ما از ابتدا اقدام به تولید نیمه آلیاژها کردیم که در مقایسه با روش ترمکسی خواص مکانیکی یکنواخت‌تر و بهتری را دارد بنابراین انتظار استحکام بیشتری از آن در مقابل بلای طبیعی وجود دارد که همینطور هم است.

وی افزود: ذوب آهن اصفهان در عرصه تولید میلگرد و تیرآهن، کنترل کیفی بسیار قوی دارد، در این عرصه برند و شاخص هستیم و این شرکت همپای شرکت‌های فولادی دنیا فعالیت می‌کند و مشتریان با اطمینان و امنیت بالایی محصولات این شرکت را می خرند.

چیلان

دیدگاهتان را بنویسید

فروشگاه