11

فهرست مطالب

سرنوشت قیمت آهن چه می‎شود؟

در روزهای اخیر شاهد به اتمام رسیدن توافقات میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی هستیم و در این بین نیز رئیس مجلس طی بیانیه ای اعلام کرده است که طبق قانون، همکاری دیگری نباید با آژانس صورت پذیرد. همچنین  دلار دچار نوسانات قیمتی شده و بازگشت به کانال ۲۳ هزار تومان را شاهد بودیم. امروز در رابطه با منقضی شدن توافقات ایران و آژانس، مقرر شده تا رافائل گروسی نشست خبری برگزار کند و به همین واسطه احتمال دارد که از توافق جدید با آژانس خبرهایی به گوش برسد.

 

در این شرایط جدا از نوسانات نرخ ارز، عاملی که سبب کاهش قیمت شده است را می توان نزولی شدن قیمت های جهانی به واسطه سیاست های چین در نظر گرفت. اما باید توجه داشته باشید که این روند پایدار نیست و ممکن است مقطعی باشد. همچنین رکودی که بر بازار حاکم شده و عدم تقاضا در بازار آهن شاهد عقب گرد در بازار هستیم. باید منتظر بود تا مشخص شود که آیا این عوامل ذکر شده می توانند موجب شوند که تولیدکنندگان افزایش قیمت سه درصدی تعیین شده را اعمال نکنند یا خیر.

 

عوامل مختلفی بر قیمت آهن آلات تاثیر گذاشته و در همین بازار شاهد افت قیمت در بازار میلگرد نیز بوده ایم، به گونه ای که قیمت میلگرد روز گذشته حدود ۵۰ الی ۳۵۰ تومان کاهش را تجربه کرد.

در شرایطی که همچنان در بازار شاهد کمبود تقاضا آهن هستیم، اما با این تفاسیر قیمت پروفیل در روز گذشته ثابت بود، به طوری که اکثر شرکت های تولیدکننده این محصول، بدون تغییر دادن قیمت ها، محصولات خود را روانه بازار کردند. در این شرایط شاهد جو متناقض در بازار آهن هستیم و به واسطه بلاتکلیفی هایی که در بازار وجود دارد، ابهامات بسیاری در خصوص سرنوشت این بازار بیشتر از هر زمانی نمایان شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

فروشگاه