فراز و نشیب قیمت اهن

فهرست مطالب

فراز و نشیب قیمت آهن

در روزهای اخیر شاهد رکود نسبتا شدید در بازار آهن بودیم، این رکود سبب کاهش قیمت میلگرد شد و باعث شد تا قیمت میلگرد تا کانال ۱۴ هزار تومان نیز افت قیمت را تجربه کند. اما سیاست هایی که فولادی ها در پیش گرفتند که از طریق افزایش قیمت شمش، توانستند جلوی این روند کاهشی قیمت ها را بگیرند. نکته قابل توجه این است که رکود در بازار به قدری شدید و چشمگیر بود که حتی بعد از افزایش قیمت ها، بازار همچنان در ثبات قرار دارد.

در پی معاملات بورس کالا در هفته گذشته نه تنها فقط ۲۸ درصد عرضه شمش معامله شد بلکه در معاملات مقاطع نیز هم ۵ درصد از سبدهای میلگرد به معامله انجامید. میتوان نتیجه گرفت که حجم معملات برای هر دو گروه شمش و میلگرد کمتر از یک درصد بوده است.

رکود در بازار جهانی

در بازار جهانی نیز برای متوقف کردن رکود بازار اقداماتی انجام شد که از جمله این اقدامات میتوان به سیاست های دولت چین برای کنترل قیمت ها اشاره کرد ولی در نهایت این سیاست ها نیز نه تنها نتیجه ای به همراه نداشت بلکه اصلاح حدود قیمت ها نیز آغاز شد و به گزارش متال بیلت CIS کاهش قیمت ۱۰ دلاری را تجربه کرد.

سرانجام قیمت فولاد در هفته جاری

با تحلیل رفتار صنف فولادی ها در سال جدید اینطور استنباط میشود که تا افزایش قیمتی را لحاظ کنند، هرچند که آنان برای افزایش قیمتها کمرهمت بسته اند، از سویی دیگر تورم انتظاری منفی و صبر وشکیبایی خریداران را شاهد هستیم. همین موضوع باعث شده تا، رکود عمیق تر و نوساناتی محدود به علت تغییر نرخ ارز را شاهد باشیم.

به گزارش تسفا در هفته جاری ممکن است باز هم شاهد کاهش قیمت ها در بازار باشیم، در این شرایط ممکن است تا به واسطه مذاکرات، نرخ ارز نیز روند رو به پایین را طی کند و در مقابل شیب کاهش قیمت ها تندتر شود، انتظار میرود که با نوسان جزئی دلار در روزهای اغازین هفته آینده میتوانیم شاهد ثبات  قیمت ها باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

فروشگاه