7L0A2900

فهرست مطالب

نخستین نشست گفتگو محور کوپ تد برگزار شد

نخستین رویداد نشست های گفتگومحور «کوپ تد» با حضور معاونین وزیر کار و کشور و نیز سخنرانی مدیرعامل شرکت تعاونی تسفا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت تعاونی تسفا مهدی مسکنی، معاون تعاون وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی ضمن بازدید از نخستین رویداد نشست های گفتگو محور «COOP TED» که با محوریت «تعاون؛ مردمی سازی اقتصاد» در محل برج میلاد برگزار شده بود، پای سخن افراد دعوت شده نشست و در خاتمه مطرح ساخت: «امیدوارم با تعاونی ها، فعالیت های غیرت‌مندتری را شاهد باشیم».

در ادامه برنامه روز دوم نشست گفتگو محور افراد به ترتیب ذیل سخنرانی خود را انجام دادند.
بیمه تعاون در مسیر رشد و تعالی
یونس مظلومی، مدیرعامل بیمه تعاون در این رویداد با موضوع «چطور یک تعاونی می تواند موفق باشد؟» سخن گفت و مطرح کرد: بنا دارم در این خصوص که چگونه یک شرکت تعاونی موفق شده تا به مسیر رشد باز گردد توضیح دهم.
مظلومی ادامه داد: سال ۱۳۹۶، شرکت بیمه تعاون در وضعیتی بود که به خاطر اتفاقاتی که برایش رخ داده بود، در شرف انحلال قرار داشت و بیمه مرکزی سه سناریو را برای آن در نظر گرفته بود: یکی انحلال؛ دیگری تعلیق فعالیت ها تا اطلاع ثانوی و سوم، ادغام در یکی از شرکت های بیمه.
با توجه به اینکه، این شرکت به عنوان تنها شرکت بیمه ای در بخش تعاون فعالیت داشت، هر سه سناریو، اتفاق ناخوشایندی را در این بخش رقم می زند و گویای مواردی بود که چندان مناسب پنداشته نمی شد.
مدیرعامل بیمه تعاون در ادامه توضیح داد: ما آمدیم و شروع کردیم به فعالیت و حتی به خاطر نبود امکانات مکفی، مجبور بودیم در نمازخانه شرکت حضور پیدا کرده و جلساتی را برگزار کنیم؛ البته روند برگزاری جلسات کماکان برقرار است و اینک محل مناسب تری برای آن در نظر گرفته شده است.
مظلومی اضافه کرد: من معتقد هستم که به جای اینکه تصمیم هایی گرفته شود و به دیگران برای انجام ابلاغ شود، مطلوب است تا با خود مجریان جلساتی برگزار شود و آنها ساختاری که گمان می کنند برای انجام کار بهتر است را پیشنهاد کنند.

یک منظومه هدفمند
احمد نظری، مدیرعامل و عضو هیأت موسس شرکت تعاونی توسعه سازه فولاد ایرانیان «تسفا» از دیگر سخنرانان این رویداد بود که اظهار داشت:

۱) عدم شناخت از بخش تعاون در مواردی نظیر: وجود انواع تعاونی ها، مزایا و معایب نوع شرکت های تعاونی و مقررات متفاوت تعاونی ها

۲) تغییر دیدگاه نسبت به تعاونی ها

۳) جلب اعتماد

۴) حل تعارضات موجود از جمله مواردی بود که بر آن شدیم تا این مجموعه را راه اندازی کنیم.

او در ادامه بیان داشت که رسالت و مأموریت مجموعه تحت مدیریت خود شامل:

۱) افزایش بازده سرمایه اعضا

۲) تأمین نیاز کالا و خدمات

۳) تداوم کار و تولید اعضا

۴) بازاریابی بین المللی و تمرکز صادرات

۵) استفاده از مشاوران

۶) ایجاد اتحاد و همدلی در افزایش قدرت چانه زنی بوده است.

احمد نظری همچنین در ادامه به مواردی زیر اشاره نمودند:

۱)برنامه ریزی با در نظر گرفتن شاخص هایی نظیر «اولویت بندی نیازها، بودجه بندی، جلب مشارکت و نظر اعضا و ثبات در مدیریت»

۲) مدیریت صحیح سهام و سرمایه با در نظر گرفتن شاخص هایی نظیر «افزایش سرمایه به طور منظم و پیوسته، افزایش سهام فقط به اعضای صنف، افزایش سرمایه از محل سود و آورده نقدی و تقسیم سود در حد قانونی»

۳) توجه به سرمایه های انسانی با شاخص هایی نظیر «رعایت اصل سهامداری کارکنان، مشارکت کارمندان در سود سازمان، ارائه آموزش های ضمن خدمت»

۴) پایبندی به چارچوب اخلاقی سازمان با شاخص هایی نظیر «شفافیت و انضباط مالی، توجه به ذی نفعان، صداقت و سلامت، احترام متقابل» را از عوامل موفقیت مجموعه تحت مدیریت خود دانست.

نقش تعاونی های سهام عدالت در توسعه
داریوش پاک بین، دیگر ارائه کننده این نشست با عنوان «بخش تعاونی و نقش تعاونی های سهام عدالت در توسعه اقتصاد مردمی جمهوری اسلامی ایران» سخنرانی خود را آغاز کرد.
او در این سخنرانی راهکارهای عملی توسعه بخش تعاونی را ذکر کرد و اظهار داشت: با «کاستن از بار مالی و مدیریتی دولت در تصدی فعالیت های اقتصادی (ششمین هدف سیاست های کلی اصل ۴۴) از محل حضور در مدیریت ۴۹ بنگاه واگذار شده، باعث ارتقاء کارایی بنگاه های اقتصادی و بهره وری منابع مادی و انسانی و فناوری (سومین هدف سیاست های کلی اصل ۴۴) شده و با درآمدهای حاصل از آن شرکت ها، در هر استان به طور مستقیم با ایجاد پروژه های مختلف تولیدی و صنعتی و …، علاوه بر گسترش مالکیت در سطح عمومی مردم به منظور تأمین عدالت اجتماعی (دومین هدف سیاست های کلی اصل ۴۴)، و افزایش سهم بخش های خصوص و تعاونی در اقتصاد ملی (پنجمین هدف سیاست های کلی اصل ۴۴)، باعث افزایش سطح عمومی اشتغال (هفتمین هدف سیاست های کلی اصل ۴۴) و تشویق اقشار مردم به پس انداز و سرمایه گذاری و بهبود درآمد خانوارها (هشتمین هدف سیاست های کلی اصل ۴۴) شوند.
وی افزود: ماحصل فعالیت شرکت های سرمایه گذاری استانی و تعاونی های شهرستانی اگر از سوی دولت و دستگاه های نظارتی با نگاه اعتماد به بخش تعاونی در جهت تقویت اقتصاد صورت گیرد، باعث شتاب بخشیدن به رشد اقتصاد ملی (اولین هدف سیاست های کلی اصل ۴۴) و افزایش رقابت پذیری در اقتصاد ملی (چهارمین هدف سیاست های کلی اصلی ۴۴) می شود.

لازم به ذکر است در این رویداد، محسن کوشش تبار، سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت کشور و نیز جمعی از مدیران کشوری حضور داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

فروشگاه