کاهش واردات سنگ آهن به چین در ماه گذشته

فهرست مطالب

چه عواملی باعث بالا رفتن بازار سنگ آهن خواهد شد؟

نظر به اینکه در روزهای گذشته قیمت بیلت صعودی بوده و بازار نسبت به قبل بهبود پیدا کرده و با توجه به احتمال کاهش سختگیری های تولید در تانگشان، باعث شده تا شاخص قیمت سنگ آهن در بورس دالیان چین ۵% رشد داشته باشد. دولت محلی تانگشان در روز دوشنبه اعلام کرد که در نظر دارد میزان محدودیت تولید برخی از کارخانه هایی که خطوط تولید خود را از نظر کاهش انتشار آلاینده ها به روز رسانی کرده اند پایین بیاورد. این خبر باعث شد بازار نقدی نیز بالا بکشد.

در ماه مارس مقامات محلی از کارخانه ها درخواست کردند تا تولیدات خود را ۳۰ تا ۵۰ درصد کاهش دهند تا آلودگی هوا کاهش پیدا کند. از آنجایی که تانگشان قریب به ۱۳ درصد تولید فولاد چین را در دست دارد نگرانی ها در مورد عرضه زیاد شده بود. در نتیجه این اقدامات قیمت سنگ آهن و سایر مواد اولیه فولادسازی بالا رفته است.

در روزهای گذشته قیمت قرارداد آتی سنگ آهن تحویل سپتامبر در بورس دالیان با ۵.۸ درصد رشد ۱۸۱.۰۹ دلار هر تن رسید. قیمت سنگ آهن با خلوص ۶۲ درصد در بازار نقدی ۸ دلار رشد داشته است که قیمت نهایی آن به ۲۰۰.۵ دلار هر تن سی اف آر رسید. همچنین قرارداد زغال سنگ و کک نیز به ترتیب ۰.۶ و ۲.۹ درصد بالا رفت.

ممکن است این خبر حالا که در آستانه فصل رکود تقاضای فولاد هستیم فشار وارد کند ولی با این حال در سایر نقاط چین مقررات کاهش تولید برای نیمه دوم سال جهت کاهش آلاینده ها ادامه دارد.

وزارت محیط زیست کشور چین در این هفته اعلام کرد مقررات را برای صدور مجوز پروژه های آلاینده وابسته به انرژی از جمله فولاد، آلومینیوم و کک را سختگیرانه تر خواهد کرد. میلگرد ساختمانی در بورس فیوچرز شانگهای حمل اکتبر آخرین بار ۱.۵ درصد افت داشته و به ۷۷۷ دلار در هر تن شد همچنین ورق گرم با ۲.۵ درصد افت ۸۲۵ دلار هر تن شد.

همچنین در ماه می شاخص pmi نشان می دهد که با وجود افزایش فعالیت، کمبود عرضه باعث افزایش قیمت ها خواهد شد حتی اگر تقاضای کالاهای تولید شده نهایی رو به کاهش باشد. بر خلاف انتظار، پی ام آی تولید صنایع از ۵۱.۱ در آوریل به ۵۱.۰ در ماه می کاهش یافت این در حالیست که برآورد قبلی بلومبرگ ۵۱.۲ و پیش بینی کپیتال اکونومیکز ۵۱.۳ بود.

منبع: mining.com

دیدگاهتان را بنویسید

فروشگاه