مواد اولیه فولاد

فهرست مطالب

کمبود مواد اولیه بلای جان تولید فولاد

کمبود مواد اولیه مانعی بزرگ در تولید فولاد

رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران بهرام سبحانی طی نشستی که برگزار شد در خصوص مشکلات موجود در صنعت فولاد که در سالهای اخیر با آن مواجه است، گفت: از مهم ترین موانع موجود در صنعت فولاد که باعث جلوگیری از تولید بیشتر فولاد میشود میتوان به کمبود مواد اولیه و مشکلات موجود در تامین آن اشاره کرد. تامین مواد اولیه علی الخصوص سنگ آهن، کنسانتره، گندله، نقدینگی و سرمایه در گردش کم شرکت ها از جمله عواملی هستند که باعث سخت تر شدن شرایط برای شرکت ها در صنعت فولاد می شوند.

رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در ادامه گفت و گوی خبری خود افزود: مضاف بر این دو عامل مهم که باعث سخت شدن شرایط تولیدکنندگان می‎‏‎‌شود، بحث مربوط به تامین انرژی برق و گاز در فصل های تابستان و زمستان نیز مشکلاتی برای کارخانه های تولید کننده فولاد به وجود آورده است.

برای تامین انرژی، کارخانه های فولاد میبایست قراردادهای متوالی با شرکت توانیر برای تامین برق خود داشته باشند، بهرام سبحانی در رابطه با این موضوع گفت: تمام تولیدکنندگان محصولات فولادی با شرکت توانیر قرارداد خرید انرژی برق را دارند اما با شروع فصل گرما و افزایش دما محدودیت هایی به وجود می آید و فشار زیادی برای کاهش مصرف برق بر صنعت فولاد می آورند.

سبحانی ادامه داد: در فصل سرما نیز همین شرایط در خصوص تامین گاز کارخانه های تولید فولاد بوجود می‌‎آید و با سرد شدن هوا، مشکل کمبود گاز پیش می‎‌آید و مصرف گاز برای واحدهای فولادی محدود می‎‎‌شود. به طور کلی صنعت تولید فولاد در تمام سال با مشکل تامین انرژی رو به رو است. به طوری که این مشکلات جزء جدانشدنی بازار فولاد است و سالهاست که صنعت فولاد با این مشکلات دست و پنجه نرم میکند.

سبحانی تاکید کرد: با توجه به این موضوع که این صنعت وابسته به انرژی است و پیش بینی میشود که تولید فولاد در سال ۱۴۰۴ به میزان ۵۵ میلیون تن برسد تنها راه حل برای این شرایط این است که هم باید نیروگاه ها به تامین برق کارخانه های تولید فولاد کمک کنند و هم شبکه های گازرسان برای تامین گاز کارخانه های تولیدی همکاری لازم را داشته باشند.

رییس انجمن فولاد در پایان گفتگوی خود تصریح کرد: از عوامل مهم دیگر در صنعت فولاد به توسعه معادن سنگ آهن می‌توان اشاره کرد و اگر راه حلی برای تامین مواد اولیه این صنعت اندیشیده نشود در آینده نه چندان دور، تولید فولاد دچار مشکلات اساسی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

فروشگاه